CZ | EN
2022

2021

2020

2019

20182016

2015

2014

storiesabout rulescontactsgallerysign in

Year 2015
Category Photogenic science

Drahokam za halíř
Polarizované světlo se využívá pro zviditelnění napětí v tělesech (fotoelastický jev). Zde jsem ale do zařízení pro fotoelasticitu vložil kousek zmačkané lepicí pásky. Interferencí polarizovaného světla vznikl barevný „drahokam“. Zkuste to doma. Polarizačními brýlemi pozorujte průhledné předměty ve světle LCD monitoru.


Vidět napětí
Zkouším natáhnout folii se dvěma trhlinami a dvěma půlkruhovými zúženími. Mezi půlkruhy je menší průřez a tedy větší napětí. Trhliny jsou zase ostré, a vysoké napětí je koncentrováno do malých oblastí před jejich vrcholy. Kde se to roztrhne? Vím to, ale sledovat tento napínavý zápas bývá pro studenty zážitkem. Fotoelastický jev zobrazuje napětí v průhledných tělesech pozorovaných v polarizovaném světle.

Category Scientists in photography

Kráska a creeper
V laboratoři creepového chování materiálů zkoumáme pomalý růst deformace materiálů probíhající při dlouhodobém konstantním zatížení za vysokých teplot. Nepotkáte zde jen šedovlasé pány. Naštěstí…

Year 2016
Category Photogenic science

Helmholtzovy rezonátory
Sada Helmholtzových rezonátorů z roku 1900 používaná k zesílení, případně pohlcení zvuků.

Year 2019
Category Photogenic science

Polymerní spartakiáda
Krásu třeba obyčejného pravítka můžete uvidět v polarizovaném světle. Uvidíte trochu vnitřních napětí, ale hlavně to, jak se úseky polymerních řetězců při nerovnoměrném tuhnutí ve formě seřadily do útvarů. Ty jsou podobné krystalům a mají různou orientaci v prostoru, čímž vytvořily opticky neizotropní plochy. My je vnímáme jako nádherné barevné přechody.

Year 2020
Category Photogenic science

Po celodenní práci
Nezbyla po ní jen únava a pár lahví. Jde o poloviny vzorků po zkouškách únavy materiálu. Vzorek původně tvaru přesýpacích hodin praskne v nejužším místě. Z velikosti zatížení a počtu zatěžovacích cyklů do lomu můžeme určit, jak dlouho bude součást z tohoto materiálu spolehlivě sloužit.

Category Elements in nature

Voda barvy ohně
Voda barvy ohně v tůni pod vodopádem na Černém potoce v Jizerských horách.


Závoj uprostřed lesa
Jeden z mnoha vodopádů na Černém potoce v Jizerských horách.


Mlhavý večer nad Brnem
Poslední paprsky ohnivého slunce prozařují kapičky vody ve vzduchu - živly na zemi.

Category Science under quarantine

Ježovka obecná
Když je absťák po mikroskopu, beru alespoň makroobjektiv. Schránka ježovky vypadá zblízka naprosto úchvatně!


Hlemýžď matematik
Když není k dispozici laboratorní mikroskop, přijde vhod alespoň fototechnika. A můžu žasnout nad technologií stavby i nad matematickou přesností vytvořené spirály.


Věda a technologie na zahradě
Chodím po zahradě a z trávy vytáhnu prázdnou ulitu. Pohled zblízka ukazuje geniální technologii stavby ulity tvorbou vrstveného kompozitu, který je velmi pevný. Máme se co učit. Šrámy a trhliny pak vzbuzují otázky: "Od čeho asi svého nedávného stavitele a obyvatele ulita ochránila?"