CZ | EN
2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

příběhyaktuální ročník soutěžepravidlakontaktgalerie
Mgr. Matej Dolinay (1990)
Ústav biologie obratlovců AV ČR, v. v. i.
Matej Dolinay se věnuje herpetologii se zaměřením na fylogeografii střední Afriky. Účastnil se expedice do Kamerunu za studiem žab a také expedice Neuron za dosud neuznávaným druhem krokodýla v Kongu. Pracuje na pracovišti ve Studenci.

Ročník 2017
Kategorie Věda fotogenická

Největší žába světa
Veleskokan goliáší může dosahovat hmotnosti přes 3 kilogramy. Vyskytuje se téměř výhradně v Kamerunu, kde je loven na maso, které je považováno za delikatesu. V roce 2016 získal Matej Dolinay vzorky tkání z několik velkých jedinců těchto titánů mezi žábami.


Kemp plný krokodýlů
Kemp herpetologů z Ústavu biologie obratlovců je plný krokodýlů konžských. Z každého jedince tohoto dosud neuznávaného druhu vědci odebírají vzorky tkáně pro genetickou analýzu a zaznamenávají také další informace. Následně jsou krokodýli vypuštěni do pralesa.


Tajemný krokodýl z Konga
Krokodýl konžský (Osteolaemus osborni) je doposud neuznávaným druhem, a to navzdory jeho genetickým i morfologickým odlišnostem od příbuzného krokodýla čelnatého. Herpetologové z Ústavu biologie obratlovců (Václav Gvoždík a Matej Dolinay) zkoumali tohoto tajemného plaza dva měsíce v roce 2017 v Republice Kongo.