CZ | EN
2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

příběhyo soutěživýsledkypravidlakontaktgalerie
Jana Nebesářová (1958)
Biologické centrum AV ČR, v. v. i.
Od roku 1989 vedu Laboratoř elektronové mikroskopie Biologického centra v Českých Budějovicích, kde se zabývám přípravou biologických vzorků pro zavedené i nové techniky biologické elektronové mikroskopie. Tento předmět učím na Přírodovědecké fakultě UK v Praze a JU v Č. Budějovicích.

Ročník 2020
Kategorie Věda fotogenická

Kulička
Tato miniaturní lidskému oku neviditelná kulička se složitou strukturou je vápenatá schránka mořské řasy kokolitky. Povrch buňky má pokryt krásně tvarovanými šupinkami z kalcitu. Snímek byl získán při vyhodnocování vzorků mořského planktonu získaných expedicí Tara Oceans v Laboratoři elektronové mikroskopie Biologického centra AV ČR – Parazitologický ústav, byl počítačově upraven a kolorován.


Knoflik
Miniaturní knoflík na snímku je schránka mořského mikroorganismu třídy rozsivek, které tvoří nejvýznamnější součást mořského planktonu. Jejich křemičité schránky jsou plné pravidelně rozmístěných miniaturních otvorů a díky tomu nás udivují svou krásou a dokonalostí. Snímek byl získán při vyhodnocování vzorků mořského planktonu získaných expedicí Tara Oceans v Laboratoři elektronové mikroskopie Biologického centra AV ČR – Parazitologický ústav, byl počítačově upraven a kolorován.


Přilbice
Neuvěřitelný tvar připomínající přilbici pohozenou středověkými bojovníky má tento jednobuněčný organismus o velikosti necelých 100 µm rodu Ornithocercus. Snímek byl získán při vyhodnocování vzorků mořského planktonu získaných expedicí Tara Oceans v Laboratoři elektronové mikroskopie Biologického centra AV ČR – Parazitologický ústav, byl počítačově upraven a kolorován.