CZ | EN
2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

příběhyaktuální ročník soutěžepravidlakontaktgaleriepřihlášení
Jana Nebesářová (1958)
Biologické centrum AV ČR, v. v. i.
Od roku 1989 vedu Laboratoř elektronové mikroskopie Biologického centra v Českých Budějovicích, kde se zabývám přípravou biologických vzorků pro zavedené i nové techniky biologické elektronové mikroskopie. Tento předmět učím na Přírodovědecké fakultě UK v Praze a JU v Č. Budějovicích.

Ročník 2020
Kategorie Věda fotogenická

Kulička
Tato miniaturní lidskému oku neviditelná kulička se složitou strukturou je vápenatá schránka mořské řasy kokolitky. Povrch buňky má pokryt krásně tvarovanými šupinkami z kalcitu. Snímek byl získán při vyhodnocování vzorků mořského planktonu získaných expedicí Tara Oceans v Laboratoři elektronové mikroskopie Biologického centra AV ČR – Parazitologický ústav, byl počítačově upraven a kolorován.


Knoflik
Miniaturní knoflík na snímku je schránka mořského mikroorganismu třídy rozsivek, které tvoří nejvýznamnější součást mořského planktonu. Jejich křemičité schránky jsou plné pravidelně rozmístěných miniaturních otvorů a díky tomu nás udivují svou krásou a dokonalostí. Snímek byl získán při vyhodnocování vzorků mořského planktonu získaných expedicí Tara Oceans v Laboratoři elektronové mikroskopie Biologického centra AV ČR – Parazitologický ústav, byl počítačově upraven a kolorován.


Přilbice
Neuvěřitelný tvar připomínající přilbici pohozenou středověkými bojovníky má tento jednobuněčný organismus o velikosti necelých 100 µm rodu Ornithocercus. Snímek byl získán při vyhodnocování vzorků mořského planktonu získaných expedicí Tara Oceans v Laboratoři elektronové mikroskopie Biologického centra AV ČR – Parazitologický ústav, byl počítačově upraven a kolorován.