CZ | EN
2022

2021

2020

2019

2018



2016

2015

2014

stories



about awardsrulescontactsgallery
Michal Filippi (1974)
Geologický ústav AV ČR, v. v. i.
Působí na Geologickém ústavu AV ČR. Původním zaměřením environmentální mineralog se specializací na minerály arsenu, věnující se také vzniku jeskyní a pískovcové geomorfologii. Bohatě se věnuje i popularizačním činnostem, spolupracuje na přípravě TV a rozhlasových pořadů, píše popularizační články, apod. S kolegou J. Bruthansem z Přírodovědecké fakulty UK se již od roku 1998 v rámci projektu NAMAK (persky sůl) věnuje geologickému výzkumu solných pohoří - pňů v Íránu (spoluorganizátor a účastník 11 expedic). V posledních letech se s kolegou Z. Motyčkou a dalšími členy ČSS věnuje průzkumu nových krasových oblastí ve střední Číně.

Year 2014
Category Photogenic science

Dnes naštěstí do díry
Výzkumník vstupuje do solné jeskyně, kde bude odebírat organické vzorky ze sedimentů pro pozdější geologické datování. Je květen a venku 43 °C ve stínu, uvnitř „jen“ 28 °C; solná hora Namakdan, ostrov Qeshm, Perský záliv, Írán.


Pocukrovaný ledouch
Ledový stalagmit (ledouch) s jemným popraškem metastabilního karbonátu ikaitu (bílý poprašek). Tento minerál vzniká při sublimaci ledu a je stabilní jen při teplotách pod 0 °C. Výška ledouchu asi 7 cm. Jeskyně Koda, Český kras. Česká republika.


Autoportrét se „zaprášeným“ ledem
Výzkumník při dokumentaci vzácného minerálu ikaitu (žlutý poprašek na hranách ledu), který vzniká odpařováním ledu a je stabilní pouze při teplotách pod 0 °C. Suchá jaskyňa, Nízké Tatry, Slovensko.

Year 2015
Category Photogenic science

geometrie
Acháty jsou jednou z přírodních forem hmoty SiO2. Zobrazen je výřez (asi 8x6 mm velký) nábrusu achátu pocházejícího z prvohorních vulkanitů v Podkrkonoší. Vyfotografováno pomocí binokulárního mikroskopu.

Category Scientists in photography

speleolog
Speleotémy (lidově krápníky) a další jim příbuzné chemogenní sedimenty v jeskyních v sobě mnohdy ukrývají pozoruhodná data o vývoji klimatu od dávné minulosti do dneška. Fotografie byla pořízena pomocí bočního osvětlení externího blesku napojeného kabelem na fotoaparát. Jeskyně Heilenbeckerhöhle v Německu.

Year 2016
Category Photogenic science

Zkamenělá příšera
Eroze „vyhlodává“ do žulových skal na západním pobřeží Korsiky bizarní útvary.


Uvnitř Země
Pohled do dutiny se stěnami pokrytými krystaly kalcitu (do 10 cm délky) původně ukryté asi 100 m pod zemským povrchem. Dutina byla načas otevřena při těžbě vápence v Českém krasu. Dnes je již odtěžena a z „kalcitů je cement a možná už i nějaká stavba“.


Malba
„Kompozice“ na fotografii vznikla díky sloučeninám železa vysráženým z vody prosakující horninou. Pískovec formace Umm Ishrin prvohorního stáří, oblast skalního města Petra v Jordánsku. Zobrazená oblast má rozměry cca 50 x 70 cm.

Category Scientists in photography

Klaustrofobie
Vědec na obrázku je fyzik věnující se struktuře pevných látek. Pomocí rentgenových paprsků a výpočtů se pohybuje v „prostorách“ asi deset miliard krát menších než je ta na fotografii. Díky projektu z jiného oboru se ale dostal do situace, kterou mu asi nikdo závidět nebude…


Na dně
Získat vhodný geologický vzorek někdy opravdu vyžaduje navštívit špatně přístupná místa. Na dně jeskyně Pucle v solném krasu v Íránu (solný diapir Džahání v provincii Fars).


Ve Vádí Rúm
Momentka z přesunu terénem v rámci výzkumu pískovců v poušti Vádí Rúm (Jordánsko). Aktéři odzadu: ozbrojený beduín (průvodce), studenti, vědci.

Year 2017
Category Photogenic science

Stopy nočního života
Během dne se zdá být poušť v okolí kaňonu Glen mrtvá. Ovšem v noci ožívá. Dokladem toho je množství čerstvých stop, které se každé ráno v písku objeví. Utah, USA.


Vítr
Písečný vír zachycený v kaňonu Glen při studiu zvětrávání pískovců, Utah, USA.


Žár
"Náladovka" během studia pískovcové geomorfologie v kaňonu Glen, Utah, USA.

Category Scientists in photography

Postava
Jelikož strom či keř mohou být poněkud zavádějící při posuzování velikosti studovaných objektů, je postava geologa tím správným měřítkem, které si stoupne, kam je třeba. Wilson Arch, Utah, USA


Student na šikmé ploše
Přechod písečné duny naváté z planiny až na dno 100 m hlubokého kaňonu Glen, Utah, USA.


Spolupráce
Selfie přes sklo vozidla, pořízená během speleologicko-geologické expedice v provincii Shaanxi ve střední Číně.

Year 2018
Category Photogenic science

Skalní skřítek
Zajímavý detail objevený při studiu pískovců v Golden Gate Highlands National Park, JAR.


Štír místo krystalů
Štír arizonský se zbytky své svlečky v dutině ryolitového tufu. Topaz Mountain (Thomas Range, Utah).


Brána
Delicate Arch - cestou z celodenní dokumentace skalních bran v národním parku Arches (Utah).

Category Scientific selfie

Pozorně čtěte!
Kolegové pózují u "zabezpečení" přístupové cesty k jeskyni Boniukeng. Hanzhong,střední Čína.


Požár
Nejprve je nutno dopsat zápisky a teprve pak řešit požár. Na křemencových výchozech v Berlin Cave Area, JAR.

Category Czechoslovakia by scientists

Nebe
Západ slunce nad Slavkovským lesem.


Kola
Balíky slámy pod vrchem Oblík, České středohoří.


Spektrum
Před západem slunce a před bouřkou. Pořízeno na Chomutovsku sestou z odběru vzorků v Krušných horách...

Year 2021
Category Photogenic science

Vrstvy
Písečné čeřiny na svahu duny. Utah, USA.

Category Muse in science

Rostlinka
Múzou či hnacím motorem ve vědě/objevování může být cokoliv - třeba "živořící rostlinka" z neživé hmoty. Kalcitový heliktit, jeskyně Tianxingyan, Čína.


Pohled věků
Múzou může být cokoliv - třeba pohled věků prostřednictvím bahenních očí vytvořených kapkami vody během tisíců let. Jeskyně Tianxingyan, Čína.


Neznámo - múza ženoucí dál
Múzou či hnacím motorem ve vědě/objevování může být cokoliv - třeba neprozkoumaná temnota, která slibuje něco nového, dosud neobjeveného. Jeskyně Tianxingyan, Čína.

Year 2022
Category Science photogenic

Zapřít se a fotit.
Jednoho větrného podvečera začal písek "cestovat" - a to stojí za vyfocení. Kaňon Moqui, Utah, USA.

Category Scientists and adventure

Nemůžu tam došáhnout!
Jeskyňář se nad propastí v nově objevované jeskyni snaží najít stabilní polohu, aby mohl vyvrtat další jistící bod. Jeskyně Heiwodong, Čína.


Zase se zmácháme!?
Jeskyňář kouká do skalní průrvy pod sebou a hodnotí, zda končí na suchém dně nebo ve vodě. Jeskyně Tianxingyan, Čína.


K…a to klouže…
Jeskyňář vracející se z průzkumu jeskyně se soustředí, aby mu při výstupu neuklouzla noha a on nemočil vrtačky, které mu visí u pasu. Jeskyně Tianxingyan, Čína.