CZ | EN
2023

2022

2021

2020

2019

20182016

2015

2014

storiesabout rulescontactsgallery

Year 2017
Category Photogenic science

Vetřelec
Odraz stromu ve sladkovodním mangrovu. Nasnímáno při měření toků CO2 a CH4 z vody. Národní park Tram Chim, delta Mekongu, Vietnam.


Závrať?
Pohled z výšky 230 m z Atmosférické stanice Košetice-Křešín u Pacova. Dole stanice ČHMÚ Košetice.


Věže
Meteorologická věž osazená eddy-kovariančním systémem pro měření toků látek a energie mezi ekosystémem a atmosférou. Ekosystémová stanice Štítná nad Vláří, Bílé Karpaty.

Year 2021
Category Photogenic science

Ekosystémová stanice Křešín u Pacova
Ekosystémová stanice slouží pro výzkum toků energie a látek (skleníkových plynů) mezi atmosférou a studovaným ekosystémem, v tomto případě polem. Zobrazený eddy-kovarianční systém měří nepřetržitě a celoročně 20krát za každou sekundu pohyb vzduchu ve 3D prostoru a současně také koncentrace CO2 a vodní páry. Ze získaných dat pak systém počítá pro půlhodinové intervaly toky CO2, zjevného a latentního tepla mezi atmosférou a ekosystémem. Získáváme tak detailní a kontinuální informace o uhlíkové a energetické bilanci ekosystému.


Milosrdný stín
Ropucha krátkonohá se schovává před spalujícím slunečním žárem. Ačkoli je tento druh celkem dobře odolný proti suchu, přesto nesnáší delší vystavení slunci a den tráví ve stínu, ideálně pod kameny. Lokalota: sokolovské výsypky.


Jak rostou knihy
Cyprisové jíly na sokolovských výsypkách občas vypadají jako knihy, vyrůstající ze země. Jedná se o třetihorní listovitě rozpadavé jíly, které vznikly sedimentací v tehdejším jezeře.

Category Muse in science

Nadhled nad lesem
Vylézt si na měřicí věž, 50 m nad zemí, koukat na les shora. To je ten správný relax, tam má člověk nadhled, tam se loví múzy. Odraz věže v konstrukci ultrasonického anemometru umístěného 50 m nad zemí, nad lužním lesem (ekosystémová stanice Lanžhot).


Múza muzika
Starý gramofon, vůně desítek let starých desek, jejich praskání, šum, nutnost o ně pečovat, zvláštní kouzlo nedokonale dokonalé technologie a hlavně ta hudba, která se z toho line. To vše dá zapomenout na starosti a otevírá mozek pro nové nápady.