CZ | EN
2023

2022

2021

2020

2019

2018



2016

2015

2014

stories



about rulescontactsgallery

Year 2017
Category Photogenic science

Uragán v laboratoři
Struktura nadzuvkového proudu dusíky vycházejícího z řezací laserové trysky při tlaku 6 barů. Proud je zobrazen pomocí schlierové zobrazovací metody.

Category Scientists in photography

Heliový dech
Výdech helia snímaný schlierovou zobrazovací metodou v pauze mezi experimenty.

Year 2019
Category Photogenic science

Když vzduch rozkvétá
Tři schlierové snímky proudění dusíku laserovou řezací tryskou byly pořízeny při postupném zvyšování tlaku. Po odečtení pozadí se struktury nadzvukového proudu zbarvily a začaly připomínat rozvíjející se květy.


Laserový chameleon
Fluorescence 445 nm laseru v krystalu dvojlomného kalcitu

Category Scientists and their hobbies

Hmyzí horolezec
Mravenec těsně před zdoláním květu hlaváčku.

Year 2023
Category Photogenic science

HAL 9000
I’m sorry Dave, I’m afraid your sample is scratched. Čocka objektivu Snímače vad povrchů.

Category Practical and non-practical science

Camera obscura
Dírková komra vyrobená z plechovky od kojenecké výživy není nejpraktičtější fotoaparát na dokumentaci vědecké práce, ale o to víc je s ní legrace. 3 hodinová expozice navíc znamená, že nemusíme vědce pracující v laboratoři žádat o souhlas se zveřejněním fotky.


Hearts Queen
Testovací sestava stabilizovaného laseru Hearts Queen vyvinutého na ÚPT AV ČR vyfocená dírkovou komrou. Fotka je digitálně invertovaný scan negativu 13mx18 cm. (Exif data: Model - Nestlé Beba Optipro Comfort, Sensor - Fomaspeed 18x13, Exposute Time - 9800 s, FNumber - 240)


Pinhole time lapse
Dvouhodinová přestavba aparatury byla zaznamnána dírkovou komorou. Průhlední duchové optických komponent vznikli postupným umísťováním v průběhu expozice. Snímek je neinvertovaný scan negativu. (Exif data: Model - Nestlé Beba Optipro Comfort, Sensor - Fomaspeed 18x13, Exposute Time - 4550 s, FNumber - 240)

Year 2024
Category Analogue photography

Mizející Brno
Loděnici s charakteristickými ozdobnými prvky si nechal postavit architekt Dušan Jurkovič na břehu Svratky u Kamenného mlýna. Tato nenápadná stavba už dlouho neslouží svému účelu a pomalu chátrá. Tento málo známý zbytek zapomenuté kamenomlýnské oblasti si doslova říká o zdokumentování postaru. Fotografie byla pořízena dírkovou komorou vyrobenou z plechovky od kojeneckého mléka na fotopapír formátu 13x18 cm.


Žáby na prameni
Žabí fontána před Dietrichsteinským palácem je úžasným prvkem oživujícím Zelný trh v Brně. Focení dírkovou komorou většinou trvá desítky minut, někdy i hodiny. A tak se na každou fotku nabalí aspoň malý příběh. Tentokrát na prameni neseděly žáby, ale ani ne dvouletý hošík s konvičkou, který nesdílel můj fotografický zápal. Naštěstí si ho babička odvedla dřív než zapadlo slunce a expozice se z 10 minut neprotáhla na hodiny. Trpělivost žáby přináší. Foceno dírkovou komorou na fotopapír 9x13 cm.