CZ | EN
2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

příběhyaktuální ročník soutěžepravidlakontaktgalerie
Ing. Václav Krištůfek, CSc.
Biologické centrum AV ČR, v. v. i.

Ročník 2020
Kategorie Věda fotogenická

Meteoroj
Rojení je přirozené rozmnožování včel. Včelstvo se usadí kolem poledne většinou na větvi stromu či keře, utvoří chomáč, aby přečkalo noc a mohlo druhý den letět k novému domovu. K pořízení soutěžního snímku vedlo tolik úžasných náhod, až člověk žasne, to se stane opravdu jen jednou za život. Roj usazený na bazální části meteorologické stanici v areálu Biologického centra AV ČR evokuje start kosmické sondy do vesmíru s podporou energie včel.


S důvěrou
"Včelstvo je jako zázračná studánka, čím více z ní čerpáme, tím bohatší je její pramen" (Karl von Frisch, 1965).

Kategorie Živly v přírodě

Souznění
Živel lidský, živel včelí, živel informační v harmonii tvoření.

Kategorie Věda v karanténě

Loupežníci v akci
Včely potřebují své ať je karanténa nebo není. A pokusy se včelami založené v loňském roce si nenecháme přeci protéci mezi prsty. A tak jsme se vyzbrojili podle aktuálních doporučení a pokračovali ve výzkumné práci. Ty roušky byly tematické a fakt doma šité, včely roušky neměly :-). Foto: Štěpán Nečil (2001), student septimy gymnázia Česká v Českých Budějovicích. Jeho koníčkem je fotografování přírody a dění kolem. Přispívá fotografiemi do školního Almanachu.

Ročník 2022
Kategorie Věda fotogenická

Okno poznání
Roj včel ve vás probouzí myšlenku na nesmrtelnost včelího superorganismu.

Kategorie Vědci a dobrodružství

Jak vyzrát na roj včel
Tak tohle je jedinečná situace. Ukázka sofistikovaného systému na usazení velkého roje včel v koruně stromu. Na žebříku je umístěný rojáček a od vchodu vede prkénko - náběh k roji. Včelař stojící na dalším žebříku vkládá do rojáčku, jako lákadlo pro včely, rámek s včelím plodem. Adrenalin pro včely i včelaře, to nám věřte.