CZ | EN
2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

příběhyaktuální ročník soutěžepravidlakontaktgalerie

Ročník 2020
Kategorie Věda fotogenická

Kulička
Tato miniaturní lidskému oku neviditelná kulička se složitou strukturou je vápenatá schránka mořské řasy kokolitky. Povrch buňky má pokryt krásně tvarovanými šupinkami z kalcitu. Snímek byl získán při vyhodnocování vzorků mořského planktonu získaných expedicí Tara Oceans v Laboratoři elektronové mikroskopie Biologického centra AV ČR – Parazitologický ústav, byl počítačově upraven a kolorován.


Knoflik
Miniaturní knoflík na snímku je schránka mořského mikroorganismu třídy rozsivek, které tvoří nejvýznamnější součást mořského planktonu. Jejich křemičité schránky jsou plné pravidelně rozmístěných miniaturních otvorů a díky tomu nás udivují svou krásou a dokonalostí. Snímek byl získán při vyhodnocování vzorků mořského planktonu získaných expedicí Tara Oceans v Laboratoři elektronové mikroskopie Biologického centra AV ČR – Parazitologický ústav, byl počítačově upraven a kolorován.


Přilbice
Neuvěřitelný tvar připomínající přilbici pohozenou středověkými bojovníky má tento jednobuněčný organismus o velikosti necelých 100 µm rodu Ornithocercus. Snímek byl získán při vyhodnocování vzorků mořského planktonu získaných expedicí Tara Oceans v Laboratoři elektronové mikroskopie Biologického centra AV ČR – Parazitologický ústav, byl počítačově upraven a kolorován.

Ročník 2023
Kategorie Věda fotogenická

Mikrošiška
Tato pro lidské oko neviditelná jednobuněčná řasa rodu Mallomonas s velikostí okolo 20 µm svým tvarem připomíná šišku. Tento dojem vyvolávají pravidelně umístěné křemičité šupiny, kterými je buňka pokryta. Její dokonalost vynikne, pokud ji srovnáme s 10 cm velkou smrkovou šiškou, která je 5000krát větší. Snímek byl pořízen rastrovacím elektronovým mikroskopem a počítačově kolorován.