CZ | EN
2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

příběhy



aktuální ročník soutěžepravidlakontaktgalerie
RNDr. Leona Chadimová, Ph.D.
Geologický ústav AV ČR, v. v. i.

Ročník 2014
Kategorie Věda fotogenická

Ohnivý jazyk
Pohybující se lalok čedičové lávy typu pahoehoe. Aktivní lávové proudy tekoucí z kráteru Pu´u O´o na štítové sopce Kilauea (Havajské ostrovy).


Hornina v čase 0
aneb když může geolog na vlastní kůži pocítit energii právě vznikající horniny.


Horninové reality show
Neskutečná podívaná nejen pro geologa - pozorování právě vznikající horniny. Aktivní lávové proudy z kráteru Pu´u O´o na štítové sopce Kilauea (Velký ostrov, Havajské ostrovy).

Ročník 2015
Kategorie Věda fotogenická

Když je taková zima, že i bublina zmrzne…
I led patří do sféry zájmu geologů, protože se ač se to nezdá, jedná se o horninu. Fotografie byla pořízená při minus 22 stupních na zamrzlém Máchově jezeře. Pravděpodobně se jedná o bubliny obsahující metan, který vznikl rozkladem organické hmoty na dně.


Geologický kanafas
Červené vápence střední jury na západní Ukrajině v aktivním lomu Veliky Kamenets, kde se těží jako dekorační kámen. Snímek zachycuje jednotlivé vrstvy nodulárních jemnozrnných krinoidových vápenců. Důvodem návštěvy tohoto lomu však bylo studium zvláštních dutin zvaných stromatactis vyskytujících se uvnitř těchto hornin. Tyto dutiny s plochým dnem a nerovným horním okrajem, vyplněné čistým krystalovaným kalcitem, jsou fenoménem, o jehož vzniku se stále vedou diskuze.


Česká granátová krása
Kdo by neznal český granát? Z mineralogického hlediska se jedná o pyrop ze široké skupiny granátu, křemičitan hliníku a hořčíku. Svou krvavě červenou barvu má díky příměsi chrómu a je typickým minerálem hornin pocházejících až ze zemského pláště. Je velmi odolný, a proto většina těžených či sbíraných pyropů pochází z náplavů, kam se dostane po zvětrání a odnosu matečné horniny. Granáty vynášejí na povrch důležité informace o podmínkách vzniku hornin v hlubokých vrstvách Země. Krystaly na snímku pochází z dnes už rekultivovaného ložiska Vestřev u Hostinného.

Kategorie Vědci ve fotografii

Vydrží nadšení z prvních metrů?
Tři kilometry vrtného jádra prvohorních roponosných vápenců v kanadském Alberta Core Research Centre v Calgary. Unikátní možnost studia tohoto materiálu nám byla poskytnuta během konference projektu IGCP 580 zaměřeného na stratigrafii a petrofyzikální vlastnosti prvohorních sedimentárních hornin.


Geologové na služební cestě - snad se nám tam ty vzorky dneska vejdou…
Pracovní tým a obří nakladač ve Velkolomu Čertovy schody u Koněprus v Českém krasu.


Geolog se prozradí i před obyčejným plotem…
Kolegové během konference Castle Meeting 2014 v portugalské Évoře.